• زمان انتشار: 21 فروردین 1398, 15:34
  • / کد خبر: 9156

تهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانی

تهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانی

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران برنامه‌های استانداری برای ساماندهی کودکان خیابانی را تشریح کرد.

فرزانه مروستی (مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران) درباره طرح ساماندهی کودکان خیابانی گفت: طرح ساماندهی کودکان کار که از سوی استاندار تهران مطرح شده، مربوط به ساماندهی کودکان خیابانی است، چراکه مسائل کودکان کار در وزارت کار پیگیری می‌شود و طبق قوانین موجود، کار برای سنین زیر ۱۵ سال ممنوع است و قطعا مسئولان وزارت کار نیز ساز و کارهایی برای جلوگیری از کار کودکان زیر ۱۵ سال نیز دارند و بازرسی از کارگاه‌ها و شرکت‌های پیمانکاری که کودکان را به کار می‌گیرند، قطعا در دستور کار بازرسان وزارت کار نیز قرار دارد و برنامه‌های خاص خود را دارند و ما در این زمینه ورود نخواهیم داشت.
وی با اشاره به ساماندهی کودکان خیابانی که در سر چهارراه‌ها کار می‌کنند، تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد، اگر بتوانیم موضوع کودکان خیابانی یعنی کودکانی که در خیابان‌ها رها هستند و لابلای ماشین‌ها حرکت کرده و اسفند دود می‌کنند و گل می‌فروشند را به سرانجام برسانیم، اقدام بسیار بزرگی انجام داده‌‌ایم.
اعلام آمادگی کلنیک‌های مددکاری برای سرشماری کودکان خیابانی
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه رویکرد استاندار تهران استفاده از ظرفیت و پتانسیل سازمان‌های مردم نهاد است، خاطرنشان کرد: در آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی و همچنین در مصوبه شورای اجتماعی کشور در سال ۹۳ آمده است که در ساماندهی کودکان کار باید از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد نیز استفاده کرد. البته مهمترین موضوع در فرآیند ساماندهی، جذب و شناسایی کودکان کار است، از همین‌رو برای استفاده از سازمان‌های مردم نهاد در جذب و شناسایی کودکان کار جلسه‌ای را سازمان بهزیستی با این سازمان‌ها برگزار کرده است و گروه‌هایی که تمایل داشتند در جذب و شناسایی کودکان به بهزیستی کمک کنند اعلام آمادگی کرده‌اند.
مروستی ادامه داد: سازمان‌های مردم نهادی که در خصوص جذب و شناسایی کودکان کار  اعلام آمادگی نکرده بودند، در زمینه همکاری در حوزه کلینیک‌های مددکاری سیار اعلام آمادگی کرده‌اند که به سازمان بهزیستی کمک کنند. این کلینیک‌های مددکاری کودکان را در سطح شهر شناسایی کرده و با ارائه روش‌های مددکاری این افراد را جذب کرده و وارد مراکز بهزیستی می‌کنند. در حال حاضر نیز ۳ مرکز ارائه خدمات برای کودکان خیابانی در بهزیستی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه برخی کودکان خیابانی به دلیل نیاز مالی خانواده در سر چهارراه کار می‌کنند، گفت: اگر کودک نیازمند باشد، فرآیند توانمندسازی خانواده و مباحث کمک‌های مددکاری و مشاوره به خانواده شکل می‌گیرد، اما اگر کودک اسیر باندهای تکدی‌گری شده باشد با کمک دستگاه‌های امنیتی و انتظامی این باندها را شناسایی و از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد می‌شود.
سلب حضانت کودک خیابانی پس از گرفتن سه بار تعهد از والدین
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در پاسخ به این سوال که گاهی اوقات از خانواده‌ها برای اینکه کودکانشان دیگر در خیابان کار نکنند تعهد گرفته می‌شود، اما باز هم این تعهد توسط خانواده زیر پا گذاشته می‌شود ساز و کار شما برای مقابله با این موضوع چیست؟ گفت: چنانچه خانواده‌ای تعهد داده که فرزندش در خیابان کار نکند و این موضوع برای سه بار تکرار شود، قطعا از آن خانواده سلب حضانت خواهد شد و معتقدم دستگاه قضایی باید در این خصوص به ما کمک زیادی کند تا این اتفاق به صورت عینی بیفتد و از خانواده‌ای که سه بار برای کار فرزندش در خیابان تعهد گرفته می‌شود، سلب حضانت شود. ساز و کارهای این نوع برخوردها در دستگاه قضایی وجود دارد و البته در این مدت نیز همکاری بسیار خوبی بین دستگاه قضا و دولت وجود اشته است.
مروستی تصریح کرد: گاهی اوقات سازمان بهزیستی کودکی را چندین بار از خیابان جمع‌آوری کرده، اما دوباره کودک برای کار به خیابان باز می‌گردد و نمی‌توان این موضوع را از طریق دستگاه‌ قضایی پیگیری کرد، چراکه مستندات قوی برای ارائه به دستگاه قضایی وجود ندارد. دستگاه قضایی باید به اندازه کافی مستندات در اختیار داشته باشد تا بتواند والدین کودکی را که فرزند خود را مجبور به کار در خیابان می‌کنند مجرم بداند. ارائه این مستندات نیز وظیفه سازمان بهزیستی است. در حقیقت این سازمان باید مستندات و ادله کافی برای این موضوع در اختیار داشته باشد تا بتواند به عنوان مدعی کودک از والدین وی طرح شکایت کند و اعلام کند که کودک رها شده است.
کاهش یک چهارم کودکان خیابانی تا سال ۱۴۰۰
وی تاکید کرد: همچنین سازمان‌های مردم نهاد نیز می‌توانند به عنوان یک شخصیت حقوقی با ارائه مستندات کافی در خصوص کار کودکان به دستگاه قضایی شکایت کنند. دستگاه قضایی نیز از والدینی که نقش خود را به خوبی اجرا نمی‌کنند، سلب حضانت می‌کند قوانین خوبی در این زمینه موجود است، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که ارائه مستندات قوی می‌تواند بسیار موثر باشد، چراکه قاضی با توجه به مستندات رای را صادر می‌کند، اما چنانچه مستندات کافی به دادگاه مبنی بر عدم مسئولیت‌پذیری والدین ارائه نشود دادگاه نمی‌تواند رای به سلب حضانت والدین بدهد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه ما هیچ خلاء قانونی در خصوص کودکان کار نداریم، ادامه داد: براساس برنامه توسعه باید سالانه ۵ درصد از کودکان خیابانی سامان‌دهی شوند و تا سال ۱۴۰۰ باید حداقل یک چهارم تعداد این کودکان کاهش پیدا کند.
کودکان خیابانی جزئی از جمعیت‌ پنهان هستند
مروستی در پاسخ به سوالی درباره آمار کودکان کار خیابانی گفت: آمار وجود دارد، اما من معتقدم که این آمارها تعداد کودکانی هستند که شناسایی شده‌اند. براساس اطلاعات بهزیستی در تهران در حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کودک کار و خیابان شناسایی شده‌اند، اما در خصوص آمارهای جمعیت‌های پنهان که کودکان کار نیز جزیی از آنها هستند باید به دو نکته توجه کنیم اول اینکه ممکن است بخشی از این کودکان هیچ‌گاه شمارش نشوند و دسترسی به این افراد نداشته باشیم، چراکه این‌ها جزو جمعیت‌های پنهان و شناور هستند. نکته دیگر اینکه ممکن است این افراد زیاد شمارش شده باشند به این معنی که یک سازمان مردم نهاد آماری را در خصوص کودکان خیابان ارائه می‌دهد و ممکن است سازمان مردم نهاد دیگری نیز به این کودکان خدمات ارائه دهند و در شمارش این کودکان دچار بازشماری شویم.
وی ادامه داد: آماری که در حال حاضر از سوی سازمان بهزیستی در خصوص کودکان کار اعلام شده‌است، افرادی هستند که شناسایی شده‌اند، اما ممکن است افراد تکراری نیز در این آمار وجود داشته باشد ما زمانی می‌توانیم با اطلاعات کامل و آمار دقیق درباره کودکان خیابانی صحبت‌ کنیم که سامانه‌ای در خصوص این کودکان راه‌اندازی شود و خوشبختانه این سامانه در مجتمع‌ فوریت‌های سازمان بهزیستی وجود دارد و قرار است به کمک ثبت‌احوال تمام مددجویان اجتماعی مرکز را شناسایی کرده و اثر انگشت تمام این افراد در سامانه ثبت شود. وقتی براساس اثر انگشت اطلاعات افراد ثبت شود خطای سامانه نیز کمتر می‌شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران خاطرنشان کرد: در شناسایی که سال گذشته در مرکز غربالگری کودکان خیابانی در سازمان بهزیستی صورت گرفت، پرونده‌های کودکان بررسی شد و عکس بچه‌ها در پرونده‌هایشان استفاده شد و با توجه به این اقدامات می‌توانیم بگوییم آمار هزار و ۵۰۰ بچه‌ای که از این طریق شناسایی شده بودند، بدون خطا بوده است.
برنامه‌های استانداری برای ارائه خدمات به حاشیه‌نشین‌ها
مروستی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در هر کشور و منطقه‌ای وقتی حاشیه‌نشینی زیاد شود، آمار آسیب‌ها نیز افزایش می‌یابد، گفت: در ۵ اولویت آسیب‌های اجتماعی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است یکی از آنها بحث حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی است در واقع این نقاط در اولویت کاری  شورای اجتماعی قرار دارد و برای آن سند و برنامه تنظیم شده است.
وی با تاکید براینکه عموما کودکان کار و خیابان از مناطق حاشیه‌ای وارد تهران می‌شوند، گفت: فرآیند ساماندهی این کودکان، خدمات مددکاری و مشاوره در حاشیه شهرستان‌ها برای این کودکان تعریف شده است. همچنین بحث کمک به بهبود فضای آموزشی و فرهنگی در بافت‌‌های فرسوده و حاشیه‌نشین به عنوان کارویژه در دستور کار قرار داده‌ایم. ایجاد فضای آموزشی براساس جمعیت در شهرستان‌های استان تهران نیز از دیگر اقدامات ما است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران تصریح کرد: در گذشته می‌گفتند حاشیه‌نشینی نباید وجود داشته باشد و تمهیدات زیادی برای از بین بردن حاشیه‌نشینی صورت گرفت، اما با توجه به توسعه نامتوازنی که در کشور وجود دارد، حاشیه‌نشینی ایجاد می‌شود بنابراین رویکرد استانداری در این مناطق این است که برای جلوگیری از آسیب به ساکنان این مناطق خدمات ارائه کند.
مروستی با اشاره به جمعیت ساکن در بافت فرسوده و حاشیه‌نشین در استان تهران گفت: بر اساس برآوردها در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرهای استان تهران و ۲ میلیون نفر نیز در مناطق بافت فرسوده ساکن هستند و در مجموع ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در بافت فرسوده و حاشیه استان تهران زندگی می‌کنند. با توجه به خشکسالی‌هایی که در کشور وجود داشته و براساس آماری که مرکز آمار به ما ارائه می‌کند. هر ساله ۲۱۶ هزار نفر مهاجرت به شهرستانهای استان تهران صورت گرفته است. یکی از دلایل افزایش جمعیت در شهرستان‌های استان حضور مهاجران در بافت‌های فرسوده و اطراف تهران است، چراکه قیمت مسکن در این مناطق ارزان است و دسترسی به مرکز کشور نیز آسان‌تر است، این اتفاق باعث شده که جمعیت ما سالانه در استان تهران افزایش پیدا کند و براساس برآوردها هر ۵ سال یکبار یک میلیون جمعیت استان تهران اضافه شده است.

منبع: ایلنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طغیان ملخ‌ها این بار در شمال کشوردستور رئیس‌جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولیدبه روزرسانی جدید تلگرام و مشکلات امنیتی واتس اپنخستین پیوند سلول‌های بنیادی در بیمار مبتلا به ایدزاجماع جهانی برای توقف انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیروضعیت شبکه ملی اطلاعات در ۲ کمیسیون مجلس بررسی می شودجذب اورانیوم از آب دریا با کمک یک اسفنج مصنوعیشگفتی هایی باورنکردنی از لباس فضانورداناین گجت محتوای دیجیتال را برای نابینایان قابل خواندن می کندایران بر جایگاه نخست اثرگذاری علمی خاورمیانه تکیه زدراه اندازی مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیمکنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورزمان ثبت سفارش کتب درسی اعلام شدتغییر ساعت کار باغ موزه سینما در ماه رمضاننمایشگاه موضوعی کتاب «فردوسی شناسی» برگزار می شودمسئولیت اجتماعی سازمان ها با تمرکز بر میراث فرهنگی قانون شودشرایط واگذاری «فیبر تاریک» اعلام شدحمایت از استارت آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصیمنطقه ویژه علم و فناوری مکران احداث می شودهمگام با دنیا در مسیر توسعه ژن درمانی حرکت می کنیماعلام اسامی پیام رسان های داخلی برتر توسط شورای عالی فضای مجازیافزایش سرعت اینترنت با همگرایی شبکه های موبایل و ثابتطرح اولیه مقابله با تهدیدهای امنیت شبکه اینترنت ۵G تنظیم شدآخرین جزییات ریزش تونل در آزادراه تهران ـ شمال11 مجروح و 3 کشته در حادثه ریزش تونلافزایش مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی جهانیبازدید مجازی سه بعدی برای خرید خانه با گوشیحسگر اثر انگشت نوکیا ۹ با بسته آدامس فریب می خوردحدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعه
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شدتهران| اعلام جزییات افزایش قیمت بلیت اتوبوس و متروتهران| جریمه میلیاردی ایران مالتهران| خانه مواد فروشان تغییر کاربری می دهدتهران| آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری چه زمانی است؟تهران| کتاب‌خوان‌ها سوار بر وسایل حمل‌ونقل عمومیتهران| وزارت فرهنگ در واردات کاغذ تنها راهنما و ناظر استتهران| برنامه توسعه محلات با همکاری خود مردم نوشته می‌شودتهران| سنگ‌فرش‌های خیابان ولیعصر مرمت می‌شودتهران| انتخاب مراکزی برای برگزاری تجمعات احتمالی مردمیتهران| وجود دو هزار دلال سرپایی مسکن در پردیستهران| صدور 200 حکم قضایی تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان شمیراناتتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدداستان "پرش آخر سارا" منتخب طرح نویسنده کوچک، اندیشمند فردا شد
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شودآذربایجان غربی| روند توسعه استان مطلوب استآذربایجان غربی| معادن قربانی خام فروشیآذربایجان غربی| سامانه 1666 پاسخگوی سؤالات بیمه‌شدگان سلامتآذربایجان غربی| ثبت 6400 موقوفه در استانقم| پخت کیک 100 متریخراسان شمالی| پخت هشت تن آش نذری در بجنوردلرستان| گوهرتراشی از هنر تا صنعتآذربایجان شرقی| یاری‌رسانی به خانواده کودکان اوتیستیکآذربایجان شرقی| رتبه نخست استان در مجازات جایگزین حبسخراسان رضوی| امتداد بحران کاغذ در چاپخانه‌هاچهارمحال و بختیاری| خام فروشی معضل بادام چهارمحالهرمزگان| ترخيص 20 کانتينر کاغذ تحريرآذربایجان شرقی| دختر بچه یتمی که صاحب خانه شداصفهان| ورود مدعی‌العموم به پرونده تصادف جنجالی اصفهان‌خوزستان| زیرساخت‌های مناسب برای تردد زائران اربعین فراهم شودلرستان| توسعه مهدهای کودک در مناطق سیل‌زده ضروری ‌استخراسان رضوی| 30 اردیبهشت آخرین مهلت ریجستری مسافری موبایلگلستان| رونمایی از ۱۰ پروژه شهرداری گرگان در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع)فارس| حال ناخوش جاده‌های فارسیزد| ثبت جهانی یزد از فرصت تا تهدیدیزد| مجوز اکتشاف در معدن D19 هنوز صادر نشده استیزد| تدوین کتاب سرمایه‌گذاری در استان یزد ضروری استیزد| مدیران مشکلات صنعت کاشی و سرامیک را پیگیری کنندیزد| رشد 14 درصدی بازدید از موزه‌های یزدلرستان| دشت سرخ شقایق‌ها جلوه ای از بهشتیزد| 30درصد مدارس استان نیازمند تخریب ،بازسازی ومقاوم سازیآذربایجان شرقی| یک سوم ایرانی ها از فشار خون بالا رنج می برندتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهکردستان| بهترین غذا برای ماه رمضان کدام است؟

روزنامه رویداد امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شودآذربایجان غربی| روند توسعه استان مطلوب استآذربایجان غربی| معادن قربانی خام فروشیآذربایجان غربی| سامانه 1666 پاسخگوی سؤالات بیمه‌شدگان سلامتآذربایجان غربی| ثبت 6400 موقوفه در استانقم| پخت کیک 100 متریخراسان شمالی| پخت هشت تن آش نذری در بجنوردلرستان| گوهرتراشی از هنر تا صنعتآذربایجان شرقی| یاری‌رسانی به خانواده کودکان اوتیستیکآذربایجان شرقی| رتبه نخست استان در مجازات جایگزین حبسخراسان رضوی| امتداد بحران کاغذ در چاپخانه‌هاچهارمحال و بختیاری| خام فروشی معضل بادام چهارمحالهرمزگان| ترخيص 20 کانتينر کاغذ تحريرآذربایجان شرقی| دختر بچه یتمی که صاحب خانه شداصفهان| ورود مدعی‌العموم به پرونده تصادف جنجالی اصفهان‌خوزستان| زیرساخت‌های مناسب برای تردد زائران اربعین فراهم شودلرستان| توسعه مهدهای کودک در مناطق سیل‌زده ضروری ‌استخراسان رضوی| 30 اردیبهشت آخرین مهلت ریجستری مسافری موبایلگلستان| رونمایی از ۱۰ پروژه شهرداری گرگان در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع)فارس| حال ناخوش جاده‌های فارس