• زمان انتشار: 23 تیر 1398, 17:22
  • / کد خبر: 11317

مدیرعامل مرکز نوآوری ایران‌زمین مطرح کرد

ضرورت حمایت از طرح‌های خلاق در فضای کسب‌وکارهای نوپا

ضرورت حمایت از طرح‌های خلاق در فضای کسب‌وکارهای نوپا تفاوت و مزیت بزرگ رقابتی مرکز نوآوری ایران‌زمین با سایر مراکز نوآوری در بهره‌گیری از بستر باز خدمات بانکی مدرن ایران‌زمین است. پلتفرم باز خدمات بانک ایران‌زمین با عنوان IZ Boom با داشتن بیش از ۲۰۰ نوع سرویس در بستر باز یا OPEN API که در اختیار استارتاپ ها قرار می‌دهد، در واقع یک اکوسیستم کامل بانکداری باز است.

به گزارش رویداد امروز، بانکداری امروز به طور غیرقابل‌انکاری نیاز به بهره‌گیری از فناوری‌ها و ایده‌های نو دارد و بدیهی است صنعت بانکداری در آینده بدون استفاده هوشمندانه از فین تک‌ها و ایده‌های نوین در بخش مالی توان تحرک لازم را نخواهد داشت و بانک‌های مختلف بدون بهره‌گیری از ایده‌های نوین و فناوری‌های هوشمند در دنیای رقابت امکان حضور مؤثر را از دست خواهند داد.

امروزه مراکز نوآوری برای بانک‌ها تبدیل به مکان‌های استراتژیکی شده‌اند که از بستر این مراکز قادر خواهند بود با جذب ایده‌های نوین، سهم خود را از بازار رقابتی آینده بانکداری دیجیتال توسعه بخشند.

از جمله عواملی که امروزه ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است، به وجود آمدن تغییرات سریع در فناوری‌های روز دنیا خصوصا در بخش مالی از یکسو و مسائل اجتماعی جامعه امروز از سوی دیگر است. مراکز نوآوری که با ایده جذب خلاقیت‌ها و نوآوری‌های افراد ایجادشده‌اند و به دنبال عرضه یک محصول مبتنی بر دانش و پژوهش به بازار هستند، می‌توانند آینده بانکداری را برای نظام بانکی در کشور متحول کنند.

از همین روست که بانک‌های بیشتری در این عرصه گام نهاده و تمایل بیشتری برای حمایت از استارتاپ های این حوزه دارند. بر همین اساس گفت‌وگویی داشته‌ایم با سیدمحمد حسینی ناظر، مدیرعامل مرکز نوآوری بانک ایران‌زمین و در خصوص لزوم توجه به مراکز نوآوری از سوی بانک‌ها و نیز فعالیت‌ها و دستاوردهای این مرکز از وی جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید:

*مرکز نوآوری بانک ایران‌زمین بر چه اساسی تشکیل شده و چه برنامه‌ها و اهدافی دارد؟

مرکز نوآوری ایران‌زمین با همکاری بانک ایران‌زمین و شتاب‌دهنده فناوری نوتاش با هدف جذب و سرمایه‌گذاری بر روی کسب‌وکارهای نوپا و همچنین حمایت از زیست بوم استارتاپی کشور در اسفندماه ۹۷ راه‌اندازی و در تیرماه ۹۸ افتتاح شد. فضای کسب‌وکارهای نوپا در کشور نیازمند حمایت هوشمندانه از طرح‌های خلاق است؛ هدف ما استفاده از تجربه چندساله شتاب‌دهنده فناوری نوتاش در زیست بوم فناورانه کشور و حمایت های بانک ایران‌زمین برای هم‌افزایی و گسترش این امر به بهترین حالت ممکن است. استفاده از نیروی انسانی جوان، کارآمد و با تجربه در کنار امکانات و زیرساخت‌های ارزشمندی که در مرکز نوآوری ایران‌زمین گردآوری شده، شرایط مناسب حضور در فضای کسب‌وکار را برای صاحبان طرح‌ها در قالب برنامه‌های پیش شتاب دهی، شتاب دهی و سرمایه‌گذاری فراهم می‌سازد.

*تفاوت عمده مرکز نوآوری بانک ایران‌زمین با سایر مراکز نوآوری فعال و شتاب‌دهنده‌ها در چیست و در واقع آیا مزیت رقابتی خاصی دارد؟

عمده تفاوت مرکز نوآوری ایران‌زمین با دیگر شتاب‌دهنده‌ها در گستردگی فعالیت و خدمات قابل‌ارائه به گروه‌های نوآور است. در مرکز نوآوری ایران‌زمین ما در پی آن هستیم ۴ رکن اصلی زیست بوم نوآورانه و فناورانه کشور را که یعنی مراکز علمی و دانشگاه‌ها؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها؛ کارخانه‌ها و تولیدکنندگان؛ جامعه هدف و بازار مصرف‌کنندگان را در کنار هم قرار داده و بستری مناسب برای استارتاپ های تحت حمایت مرکز فراهم کنیم.

بر این اساس تفاهم‌نامه‌های همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مراکز علمی و دانشگاهی منعقد کرده‌ایم و در آینده نزدیک نیز با دیگر اجزای زیست بوم برقرار خواهیم کرد. از دیگر برنامه‌های آتی ما در مرکز نوآوری تبدیل شدن به یک مرکز بین‌المللی است و به همین منظور هم اقداماتی برای برقراری پل‌های ارتباطی و همکاری با مراکز علمی و نوآوری بین‌المللی صورت داده‌ایم.

باید این نکته را هم اضافه کنم که تفاوت و مزیت بزرگ رقابتی مرکز نوآوری ایران‌زمین با سایر مراکز نوآوری در بهره‌گیری از بستر باز خدمات بانکی مدرن ایران‌زمین است. پلتفرم باز خدمات بانک ایران‌زمین با عنوان IZ Boom با داشتن بیش از ۲۰۰ نوع سرویس در بستر باز یا OPEN API که در اختیار استارتاپ ها قرار می‌دهد، در واقع یک اکوسیستم کامل بانکداری باز است. این سامانه کسب‌وکارهای نوپا و بانک‌ها را به هم متصل کرده و استارتاپ ها می‌توانند زیرساخت‌های نرم‌افزارهای خود را با استفاده از این خدمات که به‌صورت باز و بدون محدودیت موجود است، آزمایش کرده، توسعه داده و پس از تست‌های دقیق و اخذ گواهینامه‌های لازم وارد بازار کنند.

این در صورتی است که تاکنون کسب‌وکارها برای تست هر سرویس می‌بایست درخواست‌های جداگانه می‌دادند که گاهی با پاسخ منفی بانک‌ها مواجه می‌شدند که اکنون با بهره‌گیری از پلتفرم باز ایران‌زمین بوم آن‌ها می‌توانند به‌راحتی از این سرویس‌ها استفاده کنند.

*پیش‌بینی می‌کنید که اقدامات این مرکز چه تاثیری بر فعالیت‌های بانک ایران‌زمین خواهد داشت و چه هدف‌گذاری‌ در این خصوص انجام شده است و در نهایت قرار است تاسیس این مرکز چه منافع و دستاوردهایی برای بانک ایران‌زمین در پی داشته باشد؟

تصور من و دیگر همکاران ما در مرکز نوآوری بر این است که بانک ایران‌زمین به‌عنوان پیشتاز در بانکداری دیجیتال کشور، بسترساز مناسبی در حوزه فعالیت‌های مرکز است. به عقیده ما، فعالیت یک مرکز زمانی می‌تواند مثمر ثمر باشد که پشتوانه بانکی تمام دیجیتال را همراه داشته باشد، زیرا به همین واسطه بخش بزرگی از راه هموار شده است. ازاین‌رو مرکز نوآوری ایران‌زمین می‌تواند دستاوردهای خود را با هدف توسعه بانکداری دیجیتال و همچنین گسترش حوزه‌های فعالیتی، در اختیار بانک ایران‌زمین قرار دهد و افق‌های جدیدی را برای بانک به ارمغان بیاورد.

از دستاوردهای این هم‌افزایی می‌توان به گسترش فعالیت در حوزه‌های داده‌های رمزنگاری شده در بستر زنجیره بلوکی یا همان بلاکچین، کلان داده‌ها، توسعه شبکه‌ها و دستاوردهای واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در خدمات بانکداری دیجیتال اشاره کرد. همزیستی مرکز نوآوری ایران‌زمین با بانک ایران‌زمین نویدبخش حضور در عرصه‌های نوین بانکداری است.

*چه تعداد تیم در مرکز شما مستقر هستند و مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های این مرکز تاکنون چه بوده است؟

مرکز نوآوری ایران‌زمین دارای فضای کار اشتراکی ۴۰۰ مترمربعی با ظرفیت میزبانی از ۱۵ تیم ۲ الی ۶ نفره است. زیرساخت‌های مرکز به گونه‌ای طراحی شده است که تیم‌های مستقر امکان استفاده از شبکه ارتباطی پر سرعت، پایگاه داده‌های متمرکز، فضای آموزشی مجهز و دیگر امکانات را برای رشد سریع و صحیح داشته باشند.

ظرفیت مرکز نوآوری برای جذب و حمایت از گروه‌های استارتاپی ۸ تیم در هر دوره شتاب دهی است که تاکنون ۳ تیم جذب مرکز نوآوری شده‌اند. از دیگر خدمات قابل‌ارائه به تیم‌های مستقر در مرکز نوآوری ایران‌زمین بهره‌گیری از شبکه گسترده مربیان این مرکز به‌واسطه همکاری با شتاب‌دهنده فناوری نوتاش است.

از دیگر فعالیت‌های ما در مرکز نوآوری برگزاری و حمایت از رویدادهای استارتاپی است که تاکنون می‌توان به میزبانی رویدادهایی همچون همفکر، در مسیر بازاریابی دیجیتال DMway، دوره‌های آموزشی آشنایی با فناوری بلاکچین و ... اشاره کرد که دوستان و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی در جریان این رویدادها قرار بگیرند.

*رویکرد خاصی برای حمایت از تیم‌ها وجود دارد و آیا تمام حوزه‌های نوآورانه را شامل می‌شود یا بر بخش خاصی متمرکز هستید؟

بله؛ رویکرد ما و فعالیت مرکز نوآوری برای حمایت و جذب تیم‌ها و ایده‌ها در حوزه‌های فناوری‌های مالی (fintech)، بلاکچین، گردشگری، سرگرمی و اینترنت اشیا (IOT) متمرکز است که از طریق درگاه‌های گوناگونی که برای مرکز نوآوری دیده شده است جذب خواهند شد. همچنین راه اصلی ارتباط با مرکز نوآوری از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ما به نشانی izicenter.ir است.


ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
دور جدید بخشودگی جرائم بدهی‌ کارفرمایان تامین‌اجتماعیهوشمندسازی صنعت حمل ونقل کشور با تعامل استارت‌آپ‌ها امکان‌پذیر استباکتری‌ها ناجی زمین می‌شوندزمینه بخشودگی بدهی شرکت‌های دانش‌بنیان به تامین اجتماعی فراهم شدآموزش کاهش تولید پسماند در سازمان حفاظت محیط زیسترتبه 16 ایران در زمینه تولیدات علمیآموزش؛ «مغز» سالمندان را جوان نگه می‌داردساختمان‌ها با فناوری بومی مستحکم شدندجایگاه برتر ایران در پیوند عضو/ ارزان‌ترین پیوند عضو در جهانسفر ایرانی‌ها به خارج ۶ درصد کمتر شدصدور 30 پروانه کاربرد علامت استاندارد حلال در زمینه دام و طیوربازگشت شنوایی افراد ناشنوا با کمک پروتز کاشت حلزونینخستین آهن‌ربای مایع جهان ساخته شدته سیگار به گیاهان آسیب می‌زندکاوش مشترک ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوجاولین باغ موزه جهان کجاست؟احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد«فیس اپ» خطرناک استزندگی کنار فضای سبز ضامن سلامتی استساخت دودکشی برای تامین انرژی الکتریکی از طریق منابع انرژی تجدیدپذیرآینده روشن در گرو ایران هوشمند استحاتمی کیا خروج را می سازداهدای پرچم دزدان دریایی به سفیر انگلیس توسط دانشجویانسرعت تبادل داده در شبکه های نسل پنجم ۴ برابر می شودپاویون محصولات دارویی ایرانی در نمایشگاه آلمان برپا می شودآسیب‌های اجتماعی زیادی در سراهای دانشجویی وجود داردوزارت علوم برای کاهش یا افزایش ظرفیت‌ها تحت تاثیر هیچ گروهی قرار نمی‌گیردلازمه کارآفرینی، کسب تجربه عملی استتشکیل کارگروه بررسی مخاطرات فرونشست در مجلسآغاز توزیع کارت آزمون ارشد پزشکی از امروزدرمان سرطان سینه با کمک دی‌اکسید کربن!رونمایی از سریع‌ترین کارت‌خوان حافظه در جهانایران پیشتاز تولید پسماند زباله و آلودگی هوا در دنیاتعریق شبانه و علل آننخستین پرواز آزمایشی«ربات ساخت و ساز» به فضا
نجفی در دادگاه دوم: اتهام قتل عمد را قبول ندارمتهران| برگزاری همایش دوچرخه سواری معلولینتهران| بیشترین آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای سنگین استتهران| پل گيشا كشش بار ترافيكي را نداردتهران| بهره‌برداری از 15 پروژه عمرانی و خدماتی پایتخت با حضور شهردارتهران| قاچاق کودک از کشورهای همسایه به تهران سیاست‌گذاری شده استتهران| دردسر تورم برای مهدکودک‌های تهرانتهران| شیطون بازار محل فروش اجناس دست دومتهران| کوچ پایتخت‌نشینان به حاشیهتهران| ورود ملخ‌ها تنها به یک مزرعه در جنوب تهرانتهران| وظیفه فرمانداران برگزاری انتخابات سالم استتهران| کاهش سن مدیران از ۴۸ سال به ۴۰ سال در دستور کار قرارگرفته استتهران| استفاده از اتوبوس در روز قدس رایگان شدجدیدترین جزئیات از پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفیتهران| مهلت 15 روزه برای راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتیتهران| همسر دوم شهردار سابق به قتل رسیدتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدتمامی امتحانات مدارس استان تهران ۴ و ۸ خرداد لغو شدتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شدتهران| اعلام جزییات افزایش قیمت بلیت اتوبوس و متروتهران| جریمه میلیاردی ایران مالتهران| خانه مواد فروشان تغییر کاربری می دهدتهران| آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری چه زمانی است؟تهران| کتاب‌خوان‌ها سوار بر وسایل حمل‌ونقل عمومیتهران| وزارت فرهنگ در واردات کاغذ تنها راهنما و ناظر است
آذربایجان غربی| فرسودگی، مشکل 40 درصد ناوگان تاکسیرانی شهرداری ارومیهگلستان| دست دلالان در جیب کشاورزانقزوین| کمبود ۱۷۰ کلاس درس در استان قزوینقزوین| بررسی سند ارتقای وضعیت زنان قزوینقزوین| افزایش حداکثر ۲۵ درصدی شهریه مهدکودک‌های قزوینقزوین| بسیج دستگاه‌های اجرایی در برگزاری همایش هویت ایرانی کودکانقزوین| مرکز رادیوتراپی قزوین تا پایان سال راه‌اندازی می‌شودچهارمحال و بختیاری| جدال با برف در آخرین روز تیرماهکرمان| طعم خوش فالوده کرمانیقزوین| ماجرای یک پاکبان پاک دستیگلستان| تهیه پیوست‌های فرهنگی و ترافیکی برای پروژه‌های شهری گرگانعشایر 11 درصد جمعیت ‌کهگیلویه و بویراحمد را تشکیل می‌دهندالبرز اراضی کشاورزی در ساعات خنک آبیاری شودآذربایجان شرقی| دریافت شهریه باوجود منع قانونیاردبیل| افزوده شدن سالانه شش هزار بیکار به بیکاران استان اردبیلفارس| گیاهان دارویی جایگزین مناسب محصولات پرآب برفارس| بازارچه‌های فرهنگ و هنر در شیراز راه‌اندازی می‌شودفارس| استراتژی شهرداری شیراز تسهیل کار همه مردم استفارس| سطح زیر کشت گلخانه‌ای فارس امسال دو برابر می‌شودفارس| تورهای کتاب‌گردی کودکانه در شیراز برگزار می‌شودخوزستان| خودکفایی در تولید خودروهای آتش نشانیفارس| ساخت ماده ضد عفونی کننده اتاق عمل با ۶ ماه ماندگاریگیلان| ۹۰ درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شودکرمانشاه| توصیه‌های پلیس فرودگاه به حجاجکمبود 700 مدرسه در استان البرزقم| دومین شهر مذهبی کشور چشم‌به‌راه گردشگرانروستاییان چشم‌به‌راه تحقق وعده مسئولینتب کنگو سه قربانی در سیستان و بلوچستان گرفتسیستان و بلوچستان| سالانه گرافیک رضوی هفته وحدت در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شودسیستان و بلوچستان| کاشت بیش از ۱۳۰ هزار گل در بلوارهای شهر زاهدانسیستان و بلوچستان| ورود کالاهای اساسی استان‌های شرقی از طریق بندر چابهار انجام شودسیستان و بلوچستان| مرگ سالانه 1000 نفر در تصادفات جاده‌ایلرستان| کیو، دریاچه شگفت انگیز لرستانسیستان و بلوچستان| زیباسازی شهر زاهدانزازران؛ شهر مرواریدهای سرخ

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۵ تیر ۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
آذربایجان غربی| فرسودگی، مشکل 40 درصد ناوگان تاکسیرانی شهرداری ارومیهگلستان| دست دلالان در جیب کشاورزانقزوین| کمبود ۱۷۰ کلاس درس در استان قزوینقزوین| بررسی سند ارتقای وضعیت زنان قزوینقزوین| افزایش حداکثر ۲۵ درصدی شهریه مهدکودک‌های قزوینقزوین| بسیج دستگاه‌های اجرایی در برگزاری همایش هویت ایرانی کودکانقزوین| مرکز رادیوتراپی قزوین تا پایان سال راه‌اندازی می‌شودچهارمحال و بختیاری| جدال با برف در آخرین روز تیرماهکرمان| طعم خوش فالوده کرمانیقزوین| ماجرای یک پاکبان پاک دستیگلستان| تهیه پیوست‌های فرهنگی و ترافیکی برای پروژه‌های شهری گرگانعشایر 11 درصد جمعیت ‌کهگیلویه و بویراحمد را تشکیل می‌دهندالبرز اراضی کشاورزی در ساعات خنک آبیاری شودآذربایجان شرقی| دریافت شهریه باوجود منع قانونیاردبیل| افزوده شدن سالانه شش هزار بیکار به بیکاران استان اردبیلفارس| گیاهان دارویی جایگزین مناسب محصولات پرآب برفارس| بازارچه‌های فرهنگ و هنر در شیراز راه‌اندازی می‌شودفارس| استراتژی شهرداری شیراز تسهیل کار همه مردم استفارس| سطح زیر کشت گلخانه‌ای فارس امسال دو برابر می‌شودفارس| تورهای کتاب‌گردی کودکانه در شیراز برگزار می‌شودخوزستان| خودکفایی در تولید خودروهای آتش نشانیفارس| ساخت ماده ضد عفونی کننده اتاق عمل با ۶ ماه ماندگاریگیلان| ۹۰ درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شودکرمانشاه| توصیه‌های پلیس فرودگاه به حجاجکمبود 700 مدرسه در استان البرز